Faculty and Staff

Administration

David Knudsen
Principal
801-423-6550
Terry Krieger-James
Assistant Principal
801-423-6550
Cecily Yeager
Dean of Students
801-423-6550

Office Staff

Christine Beardall
Attendance Secretary
801-423-6550
Anne Cook
Finance Secretary
801-423-6550
Cindy Lundell
Secretary
801-423-6550

Campus Security

Dan Nielsen
On-Campus Police Officer
801-423-6550

Counseling

Cameo Johnson
Counselor, Last Names A-D
801-423-6550
Amy Bond
Counselor, Last Names E-K
801-423-6550
Caryn Neilsen
Counselor, Last Names L-Q
801-423-6550
Lee Litchfield
Counselor, Last Names R-Z
801-423-6550
Neely McEwan
Registrar/Counseling Secretary
801-423-6550

Arts

DeAnna Ashworth
Drama Teacher
801-423-6550
Room: 302
Dalan Guthrie
Choir Teacher
801-423-6550
Room: 304
Scott Shaffer
Art Teacher
801-423-6550
Room: 101
Daniel Stolworthy
Band Teacher
801-423-6550
Room: 308
Paul Wells
Orchestra Teacher
801-423-6550
Room: 306
Bill Wright
Art Teacher
801-423-6550
Room: 102

Career/Technical Education

Casey Boyer
CTE Technical Teacher
801-423-6550
Room: 310
Sharon Keliiliki
CTE Teacher
801-423-6550
Room: 309
Barbara Larsen
CTE Teacher
801-423-6550
Room: 313
Elizabeth Moldenhauer
CTE Teacher
801-4323-3550
Room: 311
Christina Nolasco
Ag Science Teacher
801-423-6550
Room: 114 & 213
Alex Robinson
CTE Teacher
801-423-6550
Room: 201
Roy Taylor
CTE Teacher
801-423-6550
Room: 307

Custodial

Adam Roberts
Head Custodian
801-423-6550
Chad Shepherd
Nigh Custodian
801-423-6550

English

Tim Becker
English Teacher
801-423-6550
Room: 109
Rachel Cutler
English Teacher
801-423-6550
Room: 112
Vanessa Gillie
English Teacher
801-423-6550
Room: 210
Mark Haight
English Teacher
801-423-6550
Room: 111
Caroline Hansen
English Teacher
801-423-6550
Room: 117
Sam McGrath
English Teacher
801-423-6550
Room: 113
Genevieve Palestino
English Teacher
801-423-6550
Room: 111
Tanner Urmston
English Teacher
801-423-6550
Room: 208
Tiersa Ward
English Teacher
801-423-6550
Room: 119
Ryan Williams
English Teacher/Yearbook Advisor
801-423-6550
Room: 305

History

Marie Johnson
History Teacher
801-423-6550
Room: 213
Scott Johnson
History Teacher
801-423-6550
Room: 212
Krista Mosbacker
History Teacher
801-423-6550
Room: 211
Adam Rees
History Teacher
801-423-6550
Room: 118

Lunch

Cheryl Woodruff
Lunch Manager
801-423-6550
Jill Galloway
Lunch Clerk
801-423-6550
Debbie Ainge
Lunch
801-423-6550
Keri Bruni
Lunch
801-423-6550
Lori Carson
Lunch
801-423-6550
Cindy Clark
Lunch
801-423-6550
Angela Elder
Lunch
801-423-6550
Laura Jenkins
Lunch
801-423-6550
Julie Mayo
Lunch
801-423-6550
Room: Cafeteria
Glenette Ponis
Lunch
801-423-6550
Wilfreta Scheetz
Lunch
801-423-6550
Betty Jo Sharp
Lunch
801-423-6550

Math

Katelin Barker
Math Teacher
801-423-6550
Room: 206
Rachel Cook
Math Teacher
801-423-6550
Room: 205
Stacy Johnson
Math Teacher
801-423-6550
Room: 107
Cody Laird
Math Teacher
801-423-6550
Room: 312
Holly Lutz
Math Teacher
801-423-6550
Room: 105
Nikki Mendenhall
Math Teacher
801-423-6550
Room: 103
Karly Tanner
Math Teacher
801-423-6550
Room: 203
Kari Wallace
Math Teacher
801-423-6550
Room: 108
Tamara Willis
Math Teacher
801-423-6550
Room: 110

Media

Alece Tomadakis
Librarian/Media
801-423-6550
Room: Library/Media Center

Physical Education and Health

Susanna Brunson
PE Teacher
801-423-6550
Room: 301
KyLynn James
Health
801-423-6550
Room: 406
Scot Mouldenhauer
PE Teacher
801-423-6550
Room: 303

Science

Reggie Bell
Science Teacher
801-423-6550
Room: 207
Brian Boyer
Science Teacher
801-423-6550
Room: 209
Shaun Brunson
Science Teacher
801-423-6550
Room: 216
Brian Moser
Science Teacher
801-423-6550
Room: 218
Christina Nolasco
Ag Science Teacher
801-423-6550
Room: 114 & 213
Kellie Roberts
Science Teacher
801-423-6550
Room: 114

Special Education

Angela Adams
Options Unit Teacher
801-423-6550
Room: 315
Sara Barber
Special Education Teacher
801-423-6550
Room: 115
Amie Christensen
Technician
801-423-6550
Melanie Clayson
Technician
801-423-6550
Room: 202
Andrea Cole
Technician
801-423-6550
Room: 202
Dawn Craner
Technician
801-423-6550
Debbie Dimmick
Technician
801-423-6550
Room: 202
Diane Martin
Technician
801-423-6550
Room: 315
Becki Millet
Technician
801-423-6550
Melissa Page
Special Education Teacher
801-423-6550
Room: 214
Christina Stewart
Technician
801-423-6550
Room: 315
June Williamson
Special Education Teacher
801-423-6550
Room: 204
Atina Wilson
Special Education/UEI Teacher
801-423-6550
Room: 202

Student Services

Corom Hughes
Social Worker
801-423-6550
Room: Media Center
Kjirsten Keetch
Speech Therapist
801-423-6550
Room: Media Center
Joan VanVoorhis
Speech Technician
801-423-6550
Jordan Goodman
Psychologist
801-423-6550
Amber Rees
Nurse
801-423-6550

Technicians

Craig Buys
Morning Tracker
801-423-6550
Cammy Brinkerhoff
Afternoon Tracker
801-423-6550
Linda Teuscher
Copy Center/Computer Labs
801-423-6550

World Languages

Jake Brandon
Spanish Teacher
801-423-6550
Room: 404
Brian Moser
German Teacher
801-423-6550
Room: 218